SEZON ZIMOWY: JAK DBAĆ O SKÓRĘ DZIECI W ZIMIE?
SEZON ZIMOWY: JAK DBAĆ O SKÓRĘ DZIECI W ZIMIE?

„Podrażniona czerwona skóra to sucha, niedostatecznie nawilżona skóra, na której rozwija się stan zapalny. Jeśli skóra dziecka jest naturalnie podatna na przesuszenie, zimą niedostateczną wilgotność skóry potęgują niekorzystne czynniki: niskie temperatury, wiatr i przesuszone powietrze w domu. A do tego dochodzi tarcie o ubranie i ślinienie, gdy wycina się dziecku zęby…

 • Jak poprawić kondycję skóry:
  Nie przegrzewaj dziecka. Udar cieplny nie jest zagrożeniem czysto letnim. Wychodząc na dwór staraj się jak najkrócej trzymać dziecko w pełnym wyposażeniu w domu: najpierw włóż wszystkie niezbędne rzeczy, ubierz się samodzielnie, a dopiero potem załóż dla dziecka kombinezon, czapkę, buty i rękawiczki.
 • Pomóż swojej skórze stworzyć silną barierę przed utratą wilgoci i "napraw" uszkodzone miejsca. W tym celu stosuje się zimne kremy i emolienty.
 • Kremy na zimno: specjalnie opracowane, aby chronić skórę przed wiatrem i mrozem. Powinny być nakładane 15-20 minut przed wyjściem na zewnątrz.
 • Emolienty: pomagają zatrzymać wilgoć w skórze, zmiękczają ją, zmniejszają swędzenie, utrzymują elastyczność. Emolienty nakłada się na wilgotną skórę w ciągu pierwszych trzech minut po wyjęciu dziecka z kąpieli. Skóra powinna być wilgotna, tzn. można ją tylko lekko zwilżyć ręcznikiem i od razu nałożyć krem.
 • Zadbaj o delikatną skórę ust. Na gąbki nałóż również środek ochronny. Jeśli dziecko ma silne ślinienie z powodu ząbkowania, zwilż usta i podbródek suchymi ręcznikami papierowymi (chusteczkami do nosa) i od czasu do czasu aktualizuj ochronę.

Obserwuj powietrze w domu: powinno być ciepłe i wilgotne. W razie potrzeby przewietrzyć, włączyć nawilżacze lub powiesić mokre ręczniki, wyregulować baterie.

Ostrzeżenie: odmrożenia!
Odmrożenie to uszkodzenie skóry spowodowane działaniem zimna, gdy w skórze tworzą się mikroskopijne kryształki lodu. Szczególnie często zamrożone są odsłonięte obszary twarzy - nos, policzki, uszy, podbródek, a także palce rąk i nóg.

Skóra dzieci jest delikatna, dzięki czemu można ją łatwo zamrozić. Ponadto dzieci mają intensywniejszy transfer ciepła i szybciej tracą ciepło. A przecież dzieci potrafią bawić się na śniegu i nie zwracać uwagi na to, że palce już są zdrętwiałe.

Błędem jest myślenie, że odmrożenie może nastąpić tylko wtedy, gdy temperatura wynosi -20. Nie, liczy się zestaw czynników: wilgotność, intensywność wiatru, czas spędzony na świeżym powietrzu, aktywność fizyczna, jakość odzieży, ochrona głowy i kończyn przed zimnem i tak dalej.

Najczęściej dzieci mają łagodny stopień odmrożeń i można sobie z tym poradzić w domu.

Oznaki łagodnego odmrożenia:

 • Skóra nosa, policzków, palców rąk i nóg jest zimna i zaczerwieniona.
 • Występuje mrowienie lub drętwienie.

Jak pomóc?

Aby ułatwić dziecku powrót do komfortowego stanu, przenieś je do ciepłego pokoju, przebierz się w suche ubrania. Można włożyć ciepłą, nie gorącą kąpiel, następnie zwilżyć skórę suchym ręcznikiem i ubrać dziecko w ciepłą, suchą piżamkę i skarpetki.

Co ważne! Gorąca kąpiel lub prysznic to oczywiście przyjemna rzecz zimą. Ale najpierw gorąca woda wysusza skórę - lepiej użyć tylko przyjemnego ciepła. A przy odmrożeniach polewanie skóry bardzo gorącą wodą jest po prostu niebezpieczne i może uszkodzić tkanki. Dlatego używamy wody o temperaturze około 38 stopni. Ponadto odmrożonej skóry nie można wcierać ani masować!

Na wszelki wypadek podajemy objawy silnego odmrożenia, gdy trzeba udać się do lekarza:

 • skóra początkowo zaczerwieniona, potem blada, szarożółta,
 • pieczenie, drętwienie,
 • skóra wygląda na szorstką i opuchniętą.

Widzisz takie oznaki - bez marnowania czasu zasięgnij pomocy medycznej, takie odmrożenia mogą mieć złe konsekwencje. W oczekiwaniu na lekarza zaprowadź dziecko do ciepłego pokoju, przebierz się w suche ciepłe ubrania, uspokój się, stwórz najbardziej komfortowe warunki.

Zakazane przy odmrożeniu:

 • jacuzzi (temperatura powyżej 40 stopni),
 • ciepło odmrożonych miejsc w pobliżu otwartych źródeł ciepła (gorąca bateria, kominek) - skóra staje się nieco niewrażliwa z powodu odmrożeń i łatwo można się poparzyć.

Jak zapobiegać odmrożeniom:

 • Zawsze chroń uchwyty rękawiczkami, wybieraj czapki, które zakrywają co najmniej połowę czoła. Wybierz odpowiednią odzież zimową.
 • Dostosuj czas spacerów do pogody: możesz chodzić w lekkim mrozie i słońcu przez kilka godzin, a jeśli mróz jest silniejszy lub odczuwasz dyskomfort od zimnego wiatru, wystarczy 30 minut - 1 godzina.
 • Zachęcaj dziecko do aktywnego poruszania się (o tym również szczegółowo porozmawiamy później).
 • Jeśli Twoje dziecko chodzi w wózku, załóż na twarz przezroczyste osłonki-pelerynki pod wiatr.
 • Nie noś ciasnych butów i rękawiczek, aby zapobiec upośledzeniu krążenia krwi w kończynach. Dzieje się tak: mama postanawia włożyć dodatkowe skórki dla niemowląt
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl