JAK NAUCZYĆ DZIECKO HIGIENY RĄK?
JAK NAUCZYĆ DZIECKO HIGIENY RĄK?

Ucząc swoje dziecko dbania o higienę osobistą od najmłodszych lat, kładziesz podwaliny pod jego przyszłe bezpieczeństwo i zdrowie. Nabyte dobre nawyki będą w stanie ochronić Twoje dziecko nawet wtedy, gdy nie będzie Cię w pobliżu – w przedszkolu i szkole.

Jednym z najważniejszych aspektów profilaktyki chorób jest higiena rąk. Mycie rąk mydłem może zapobiec jednemu na trzy przypadki infekcji jelitowej i jednemu na pięć przypadków chorób układu oddechowego. Jest to szczególnie ważne, gdy w niedalekiej przyszłości placówki oświatowe dla dzieci wznowią pracę w pandemii koronawirusa.

Konieczne jest nie tylko zaszczepienie dziecku nawyku mycia rąk, ale także nauczenie go, jak robić to dobrze i zrozumieć, dlaczego jest to ważne.

Małemu dziecku można wytłumaczyć, ale nie przestraszyć:

 • brud, który widzimy i czujemy na dłoniach, może być szkodliwy, jeśli dostanie się do ust lub oczu;
 • oprócz brudu, który widzimy i czujemy, na naszych rękach mogą znajdować się małe, niewidoczne dla oka mikroorganizmy, z których niektóre mogą powodować bóle brzucha i złe samopoczucie, a niektóre są bardzo groźnymi chorobami;
 • dotykając różnych przedmiotów brudnymi rękami, możesz roznosić wokół siebie brud i mikroorganizmy;
 • jeśli gotujesz lub traktujesz innych ludzi brudnymi rękami, możesz przenosić niebezpieczne mikroorganizmy wywołujące choroby

  Ale jest sposób, aby chronić siebie i bliskich - umyj ręce.

Wyrobienie nawyku wymaga czasu. Dlatego jeśli Twoje dziecko już umie samodzielnie myć ręce - przypomnij mu, aby to zrobił, a jeśli on sam sobie nie radzi - pomóż mu, podkreśl, że rączki myjecie razem:

 • kiedy wyszli z ulicy;
 • po wizycie w toalecie;
 • przed posiłkami;
 • po kontakcie ze zwierzętami;
 • po kaszlu i kichaniu;
 • jeśli twoje ręce są widocznie zabrudzone.

  Jak prawidłowo umyć ręce:
 1. Zmocz ręce ciepłą lub chłodną bieżącą wodą. Nigdzie nie spiesz się, ponieważ mycie rąk powinno zająć 40-60 sekund.
 2. Zamknąć kran i nałożyć mydło. Wolisz mydło w płynie nawet w domu, ponieważ mikroorganizmy mogą namnażać się na powierzchni mydła w postaci stałej.
 3. Umyj ręce, aby pianka całkowicie zakryła dłonie. Można to zmienić w zabawną grę - kto ma więcej piany.
 4. Pocieraj powierzchnie dłoni: zewnętrzną i wewnętrzną powierzchnię dłoni, kciuki, koniuszki palców oraz między palcami.
 5. Dokładnie spłucz ręce, aby pozostałości mydła nie podrażniały skóry.
 6. Osusz ręce osobistym ręcznikiem. Od najmłodszych lat należy uczyć dziecko, aby nie używało cudzych lub wspólnych środków higieny osobistej, powinno mieć własny ręcznik, zarówno w domu, jak iw przedszkolu.
 7. Uwaga: chusteczki nawilżane, w tym nasączone środkami antyseptycznymi, nie zastępują mycia rąk, a jedynie zmniejszają ilość widocznych zabrudzeń.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl