
Ucząc swoje dziecko dbania o higienę osobistą od najmłodszych lat, kładziesz podwaliny pod jego przyszłe bezpieczeństwo i zdrowie. Nabyte dobre nawyki będą w stanie ochronić Twoje dziecko nawet wtedy, gdy nie będzie Cię w pobliżu – w przedszkolu i szkole.
Jednym z najważniejszych aspektów profilaktyki chorób jest higiena rąk. Mycie rąk mydłem może zapobiec jednemu na trzy przypadki infekcji jelitowej i jednemu na pięć przypadków chorób układu oddechowego. Jest to szczególnie ważne, gdy w niedalekiej przyszłości placówki oświatowe dla dzieci wznowią pracę w pandemii koronawirusa.
Konieczne jest nie tylko zaszczepienie dziecku nawyku mycia rąk, ale także nauczenie go, jak robić to dobrze i zrozumieć, dlaczego jest to ważne.
Małemu dziecku można wytłumaczyć, ale nie przestraszyć:
- brud, który widzimy i czujemy na dłoniach, może być szkodliwy, jeśli dostanie się do ust lub oczu;
- oprócz brudu, który widzimy i czujemy, na naszych rękach mogą znajdować się małe, niewidoczne dla oka mikroorganizmy, z których niektóre mogą powodować bóle brzucha i złe samopoczucie, a niektóre są bardzo groźnymi chorobami;
- dotykając różnych przedmiotów brudnymi rękami, możesz roznosić wokół siebie brud i mikroorganizmy;
- jeśli gotujesz lub traktujesz innych ludzi brudnymi rękami, możesz przenosić niebezpieczne mikroorganizmy wywołujące choroby
Ale jest sposób, aby chronić siebie i bliskich - umyj ręce.
Wyrobienie nawyku wymaga czasu. Dlatego jeśli Twoje dziecko już umie samodzielnie myć ręce - przypomnij mu, aby to zrobił, a jeśli on sam sobie nie radzi - pomóż mu, podkreśl, że rączki myjecie razem:
- kiedy wyszli z ulicy;
- po wizycie w toalecie;
- przed posiłkami;
- po kontakcie ze zwierzętami;
- po kaszlu i kichaniu;
- jeśli twoje ręce są widocznie zabrudzone.
Jak prawidłowo umyć ręce:
- Zmocz ręce ciepłą lub chłodną bieżącą wodą. Nigdzie nie spiesz się, ponieważ mycie rąk powinno zająć 40-60 sekund.
- Zamknąć kran i nałożyć mydło. Wolisz mydło w płynie nawet w domu, ponieważ mikroorganizmy mogą namnażać się na powierzchni mydła w postaci stałej.
- Umyj ręce, aby pianka całkowicie zakryła dłonie. Można to zmienić w zabawną grę - kto ma więcej piany.
- Pocieraj powierzchnie dłoni: zewnętrzną i wewnętrzną powierzchnię dłoni, kciuki, koniuszki palców oraz między palcami.
- Dokładnie spłucz ręce, aby pozostałości mydła nie podrażniały skóry.
- Osusz ręce osobistym ręcznikiem. Od najmłodszych lat należy uczyć dziecko, aby nie używało cudzych lub wspólnych środków higieny osobistej, powinno mieć własny ręcznik, zarówno w domu, jak iw przedszkolu.
- Uwaga: chusteczki nawilżane, w tym nasączone środkami antyseptycznymi, nie zastępują mycia rąk, a jedynie zmniejszają ilość widocznych zabrudzeń.