SKUTECZNE MYCIE RĄK W 5 KROKACH
SKUTECZNE MYCIE RĄK W 5 KROKACH

Wychodzisz z mieszkania, naciskasz guzik do windy, otwierasz drzwi od bloku, naciskasz klamkę w aucie lub przycisk otwierania drzwi do tramwaju, bierzesz koszyk przed sklepem, a dezynfekcja przeprowadzana jest dopiero w środku. Zanim wrócisz do domu nie raz zaswędzi Cię powieka, więc mimowolnie ją potrzesz, nieświadomie wprowadzając patogeny do organizmu przez błonę śluzową. W tej chwili zwracamy szczególną uwagę na bakterie i wirusy, ale zagrożeniem dla nas mogą być również zatrucia pokarmowe oraz przenoszone na dłoniach grzyby drożdżopodobne i pleśniowe.

W komunikacji miejskiej, sklepach, lasach i parkach trudno jest zadbać o odpowiedną higienę rąk. Wtedy z pomocą przychodzą nam żele i spraye antybakteryjne do oczyszczania bez użycia wody. Pierwsze kroki po powrocie do domu powinniśmy jednak skierować do umywalki i dokładnie oczyścić dłonie. Pamiętaj, że tylko regularne mycie rąk pozwala chronić przed przenoszeniem się patogenów pomiędzy ludźmi – myj ręce nie tylko po powrocie do domu, ale przy każdej możliwej okazji. Myj ręce zawsze przed jedzenie, po skorzystaniu z toalety, po obróbce surowej żywności, po zabawie ze zwierzętami, po wizycie w placówkach medycznych.

Poniżej przedstawiamy prostą i skuteczną metodę oczyszczania rąk, która pozwoli Ci zmniejszyć ilość przenoszonych zarazków.

  1. Zwilż dłonie wodą i nanieś odpowiednią ilość mydła, taką która pozwoli ci pokryć całą powierzchnię dłoni.

Mycie rąk w ciepłej wodzie zapewnia większy komfort i często umożliwia dłuższe mycie, jeśli jednak wolisz myć ręce w zimnej wodzie nie ma ku temu przeciwwskazań. Badania naukowców z Rutgers University-New Brunswick wykazały, że nie ma znaczenia czy wybierzesz ciepłą czy zimną wodę, w każdej temperaturze wody tak samo skutecznie usuniesz bakterie z dłoni. Badanie objęło 21 osób, który myły ręce przez 10 sekund w wodzie o temperaturze 15, 26 i 38 C. Niezależnie od zastosowanej temperatury wody poziom czystości u wszystkich uczestników był taki sam. Takie badania zostały wykonane także między innymi na Uniwersytecie Floryda, również w rekomendacjach stosowanych przez Wielką Brytanię znajduje się informacja, że możemy myć ręce w ciepłej lub zimnej wodzie.

  1. Myj ręce przez około 30 sekund.

Dokładnie rozprowadź mydło zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO):

- Pocieraj wewnętrzną stronę lewej dłoni o wewnętrzną stronę prawej dłoni i odwrotnie
- Pocieraj wewnętrzną częścią prawej dłoni o grzbietową część lewej dłoni i odwrotnie
- Pocieraj wewnętrznymi częściami dłoni z przeplecionymi palcami
- Pocieraj górną część palców prawej dłoni o wewnętrzną część lewej dłoni i odwrotnie
- Ruchem obrotowym pocieraj kciuk prawej dłoni wewnętrzną częścią lewej dłoni i odwrotnie
- Ruchem okrężnym opuszkami palców lewej dłoni pocieraj wewnętrzne zagłębienie prawej dłoni i odwrotnie

Ilustrowaną instrukcję w języku angielskim znajdziesz na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO): https://www.who.int/gpsc/clean_hands_protection/en/

Mycie rąk przez 15 sekund pozwala zredukować liczbę bakterii o 90%, kolejne 15 sekund pozwala zredukować je całkowicie. W czasie tego etapu możesz wyłączyć wodę – dbaj o środowisko. Tak że s mydłem OWAOWA z dozownikiem w kształcie kwiatu będziesz mógł oszczędzać mniej wody dzięki składnikom i strukturze pianki, którą całkiem pokrujesz swoję recę.

  1. Dobrze spłucz dłonie pod bieżącą wodą.

  2. Dokładnie wysusz ręce stosując ręcznik bawełniany lub papierowy.

Na ten etap również poświęć około 30 sekund. Wilgotne dłonie łatwiej przyciągają zarazki, a dotykając nimi czystą powierzchnię zanieczyszczamy ją.

  1. Nałóż krem do rąk.

Stosowanie kremu lub balsamu po myciu rąk nawilża i przynosi ulgę wysuszonym dłoniom oraz pozwala zregenerować barierę hydrolipidową naskórka, zaburzoną poprzez stosowanie mydła.

UWAGA! Zwróć uwagę nie tylko na czystość dłoni, ale też czystość dozownika z mydłem, powierzchni wokół umywalki oraz klamek w łazience. Regularnie czyść swój telefon, klawiaturę oraz myszkę, a w domu klamki i włączniki światła – najczęściej dotykane przez nas przedmioty mogą być siedliskiem bakterii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl